A japán iskolarendszer is 12 osztályos, általános- és középiskolából áll. A különbség az, hogy az itthoni felsőtagozatot (chuugaku) a középiskolához (koukou) és nem az általánoshoz (shougakko) sorolják, csakúgy, mint sok nyugati országban. A gyerekek 9.-es korukig tankötelesek, utána választhatnak, hogy maradnak e még 3 évig, majd annak a végén levizsgáznak. Utána 4 éves egyetemi (daigaku) vagy 2 éves főiskolai képzésre mehetnek tovább. Az iskola megkezdése előtt Japánban is járhatnak a gyerekek előkészítőbe/óvodába. A tanév április 1.-én kezdődik, nyáron hosszú szünettel. Lehetőség van juku iskolákba járni, amik drága kiegészítő oktatást kínálnak hétvégenként, iskola után vagy a szünetekben. Ez főleg azoknak hasznos, akik lemaradtak a tanulásban vagy fel akarnak készülni a felsőoktatási intézmények kemény felételivizsgáira. Ezek az iskolák közvetlenebbek, barátságosabbak az államiaknál.
Az osztályoknak saját tantermük van (ezért gyakran találhatók a teremben személyes tárgyak, az osztály tagjainak munkái), egyszemélyes padokkal, ahol a diákok otthagyhatják a felszerelésüket. A tantermek általában ugyanúgy néznek ki, egyszerűek: elől tábla, hátul szekrények és akasztók, egyik oldalon ablakok, másik oldalon tolóajtó a folyosó felé. A tanári asztalnál a padló kicsit meg van emelve. A gyerekek legtöbbször közel laknak az iskolához ezért együtt sétálva teszik meg az utat odafelé. Az kisikolások még kapnak ebédet az iskolákban, a középiskolákban viszont a diákok maguk visznek ebédet, kicsi dobozkákban, aminek a neve obento. Sokszor versenyeznek egyással, hogy kinek van szebben, érdekesebben elkészítve az ebéde. Ha egy lánynak tetszik valaki, készíthet neki ilyen ebéddobozt. Az órák után a diákok kitakarítják a tantermet és az iskola közös részeit, nagyedévente nagytakarítás is van.
Az iskolákba, akárcsak a lakásokban, nem szabad utcai cipőben mászkálni, ezért cipőtartó szekrények állnak rendelkezésre és mindenkinek saját pár, fehér váltócipője is van. A diákok hagyományos bőr iskolatáskát hordanak magukkal, ami sokba kerül, ezért az elemi 6 éve alatt ugyanazt a táskát használják. A lányoké általában piros, a fiúké fekete. Ezenkívül iskolai egyenruhát is viselnek a fiúkét gakurannak, a lányokét seifukunak (a sailor fuku: tengerész egyenruha szóból) hívják. Létezik téli és nyári változat: a téli sötétebb, vastagabb, gyakran nemcsak pulóver, de kabát is jár hozzá. A fiúk egyenruhája ingből, nadrágból, a lányoké matrózblúzból, rakott szoknyából áll, amihez hosszú zoknit vagy harisnyát hordanak. Sokszor a cipő milyensége is meg van szabva. Az egyenruha mellé sportruházat és egyforma fürdőruha is jár. A diákok persze az apró részletekben mepróbálják kifejezésre juttatni személyiségüket.
|