A japánok világszerte híresek excentrikus öltözködésükről. Ez már csak azért is érdekes, mert ez az egyik módja, hogy kitörjenek a mindennapi rendszerezettségől, szabályozottságból. A stílusok nagy része a 70-es, 80-as, 90-es években alakult ki, a Harajuku negyedben, ahova a fiatalok hétvégenként szórakozni jártak (koncertekre mentek, vásároltak, egymással találkoztak). A stílusok egy része nyugati mintára épül, de vannak, akik a hagyományos japán öltözékekhez nyúlnak vissza. Fontos eleme a japán közéletnek a "cukiság" (japánul kawaii-ság), ez megjelenik az animék világában, a sztárok (zenészek, színészek) körében és természetesen a divatban is. Ezt mindenki mádhogy fejezi ki, és általában sokkal fontosabbnak tartják, mint az erotikát, szexiséget. Ez abból is látszik, hogy Japánban sosem terjedt el úgy a Barbie baba, mint a világ többi részén, helyette a nagy szemekkel és kislányos vonásokkal rendelkező Licca-chan (Rika-chan) lett közkedvelt.
Lolita
A lolita a 19. századi viktoriánus és rokokó divatra alapoz, alapdarabok pl. a buggyos, csipkés ruhák, térdzokni, mary-jane cipők (kerekorrú, pántos szandál), hajbavalók és hasonlók. Követői leginkább a porcelánbabákra szeretnének hasonlítani. Külömböző irányzatai vannak: a classic lolita a klasszikus viktoriánus divat darabjait használja, a sweet lolita aranyos, gyerekes ruhákat hord, a goth lolita a goth, a punk lolita pedig a punk és a lolita divat keverékét hordja. Ezeken belül is vannak kissebb irányzatok. Egy igazi lolinak nem csak a ruhái lolitásak hanem a viselkedése is, életvitele is. Ebbe beletartozik a műveltség, illendőség, de a 19 századi hobbik is (sportok, kártyázás, teázás, régi könyvek olvasása stb.). A ruhák hosszának, anyagának, formájának sokfélel szabálynak kell megfelelnie. A nem megfelelő öltözetben járó személyt csak Ita-ként emlegetik, nagyjából annyit jelent, hogy fáj ránézni. Léteznek férfias ruhák is, bár ezeket is főként lányok hordják (kodona). Lolita például Miwako a ParadiseKissből, Misato a Nanából vagy a Rozen Maiden bábúk.
Gyaru
A gyaru stílus követői leginkább a Barbie babákra szeretnének hasonlítanak. Jellemző a szőke haj, barna bőr, drága, márkás ruhák és bizsuk, és mindenféle mű dolog (paróka, műköröm, barnító, műszempilla...). Ennél a stílusnál háttérbe szorul a cukiság, ugyanis leginkább az amerikai, nyugati nőideálnak próbálnak megfelelni.
A ganguro stílus az afroamerikai énekesnőkre hajaz, a gyaru egyik irányzata. Kicsit a kogal eltúlzásaként lehetne jellemezni. Platina szőke haj, barna bőr fehér púder és szemfesték, ezüst rúzs. Nameg színes ruhák és platform cipő jellemzi. a gangurohoz hasonló stílusú a manba (utalva a hegyiboszorkány yamanbára) csak sokszor használnak szines parókát és matricákat az arcukra. A kogal stílus legtöbbször középiskolai egyenruhából áll, bár ey kicsit stílusosabb, szexibb kivitelben (rövid szoknya, lehúzott térdzokni, szőkített haj és divatos kiegészítők, pl. kendők). Gyaru szereplő például a Nana sorozat Nami-ja is.
Dekora
A dekorások élénkszínű, egyszerű szabású ruhákat hordanak és annyi kiegészítőt pakolnak magukra, amennyit csak lehet. Az öltözék alavetően egyszínű pólóból, pulcsiból és esetleg tütüszerű szoknyából áll. A haj (gyakori a copf és a frufru) és a smink is elég egyszerű, hogy kiegyensúlyozott legyen az összhatás. A sok kiegészítő közé sorolható az állat formájú táska, sok hajbavaló, karkötő, színes orvosi maszk, réteezett, mintás harisnyák, kéz- és lábmelegítők, kitűzők... Bár Japánban már nayrészt átvette helyét az OTT-lolita (a loli és dekora keveredése) és a fairy kei, a világ többi részén még igen elterjedt. Ide tarozik a kigurumi, aminek követői aranyos állatok (Stitch, Pikachu, Kon, Hello Kitty...) által ihletett jelmezekbe bújnak.
Visual Kei
Ez a Jrock bandák által eterjesztett stílus. A nyugat glamrock stílusra hasonlít. Kicsit groteszk és a rock~punk vonalat követi, bár nem olyan durván. Igazából elég tág kategória, de beletartozik a bizarr haj, fülbevalók, a macskafüles sapka, az erős smink, biztosítótűk, műbör anyagok és a lila és vörös kombinálása sok-sok feketével. Az oshare kei egy kicsit alternatívabb, színesebb változata a stílusnak, ahol megtalálhatók a különböző testékszerek is. A stílus képviselői pl. a the GazettE tagjai is.
Fairy Kei
A stílus egy átmenet a lolita és a dekora között, alapja a sok pasztell szín (rózsaszín, levendula, világoskék...). Gyakoriak a tütüszerű szoknyák, overálok, lábmelegítők, pöttyös, szivecskés vagy csillagos minták. A ruhákon és kiegészítőkön gyakran látunk nyugati rajzfilmekből szereplőket vagy mesefigurákat (Én Kicsi Pónim, Care Bears, Barbie...). Az állat formájú táskák és a sok hajcsatt is fontos kellékek.
Dolly Kei
Ez a stílus az európai tündérmeséket (Andersen, Grimm fívérek) veszi alapul. Sokat merít a középkorból: vintage ruhák és keresztény szimbólumok. Testvér stílusa a cult party kei, ami leinkább a keresztény elemekből merít ihletet, tehát gyakoriak a keresztek, bibliai szimbólumok stb.
Mori girl
A mori lányok leginkább azt a benyomást szeretnék kelte, minthe az erdőben élnének, közel áll hozzájuk a természet, az állatok. Sokban hasonlít a classic lolira: elemei a csipkés, virágmintás, lenge ruhák, kardigánok, hosszú zoknik és szandálok. Kiegészítőnek gyakoriak a kosárkák, kalapok, szalagok. A ruhák leginkább földszínűek, mint a zöld, keki, barna, sárga, halvány kék, krémszín, halvány rózsaszín, és cseppet sem hivalkodóak. Követőik általában csöndesek, illedelmesek és szeretik a természetet, gyakran sétálnak erdőkben. A ruhák természetes anyagokból vannak, gyakran saját készítésűek.
|