AMV
Anime Music Video. Egy vagy több animéből összevágott képek vagy jelenetek egy videóban, zene kíséretében (sokszor az anime betétdala, openingje vagy endingje, de bármi más is lehet). Ezeket rajongók vagy maga a cég is összeállíthatja.
Anime
Az angol "animation" (animáció) rövidítése és a manga stílusában elkészített rajzfilmekre használt fogalom. Az első animéket a 80-as években kezdték adni a TV-k, mint pl a Dragonball vagy az Akira. Általában egy manga megfilmesítése, sorozat formájában, de egy játék is adhatja az alapját, vagy egészestés film is lehet. Néha készítenek a mangában nem szereplő részeket (OVA-k, fillerek), és gyakran beérik a mangákat, ezért lehet más a végkifejlet, vagy előbb lezárják a történetet.
AnimeCon
Anime és Japán rajongóknak szervezett összejövetel. Nagyobb animeconokat itthon a Magyar Anime Társaság és a Mondo szokott rendezni tavasszal, ősszel, néha nyáron, meg Karácsony környékén. Ilyenkor japán előadók lépnek fel, cosplay, rajz és AMV versenyeket rendeznek, lehet játszani (táncpad, Yu-Gi-Oh kártya stb), barkácsolni, sushit enni, mangákat, DVD-ket, mindenféle tradicionális japánhoz, animékhez vagy japán utcadivatokhoz kapcsolódó dolgokat venni, és persze találkozni még egy csomó más animerajongóval.
Artbook
Kis könyvecske, amit egy mangából vagy animéből készítenek. Fanartok, alaprajzok, vázlatok szerepelnek benne, meg más extrák, pl. hogy hogyan rajzolj meg egy karaktert vagy honnan vett ehhez meg ahhoz ötletet az író. Másik változata a Databook, ahol egyes szereplőkről, helyekről tudhatsz meg információkat, amik esetleg a történetben nem is szerepeltek.
Cosplay
Anime, manga szereplő vagy japán utcadivat alapján elkészített jelmez. Általában animeconra, találkozóra öltöznek be a rajongók. Sok esetben sértésnek számít, ha mondjuk egy lolitára azt mondják, hogy cosplayer: azt jelenti, hogy az öltözéke nem igényes, alkalmatlan mindennapi viseletnek vagy nem viseli megfelelően a stílus elemeit.
Dorama
Japán televíziós dráma (szappanopera).
Doujinshi
Olyan manga, amit amatőr mangaka (doujinshika, ezt a szót használják a fanfiction írókra is) adott ki, vagy egy ismert mangaka nem hivatalosan megjelent mangája, annak továbbírása.
Fanfiction, Fanart
Egy történet megmásítása vagy továbbírása rajongók által. A fanart, pedig egy tágabb kategória, ami lehet kép, történet, minianime, AMV stb., amit rajongók készítettek.
Fan service
Ezek kissé erotikus jelentetek a férfi olvasók/nézők érdeklődésének fenntartására. Nem csak ecchikben, hanem shounen és persze seinen mangákban és animékben is szerepelnek.
Fansub
Rajongók által fordított és elkészített felirat animékhez.
Filler
Olyan epizód, ami nem követi a történet fonalát, a karakterek fejlődését, hanem arra való, hogy húzza az időt, pl. ha az anime beéri a mangát.
J-pop és J-rock
A J-pop a jápán popzenét megkülönböztető jelző, mivel az nagyban eltér bármilyen más popzenétől vagy világzenétől. A J-rockot a japán rockzenére használják; annyiban különbözik a J-poptól, hogy ezt a fogalmat külföldi rajongók találták ki.
Light novel
A light novel egy kis regény manga stílusban rajzolt képekkel. Egyszerű, rövid (innen a light szócska, ami angolul könnyűt jelent) és főleg a párbeszédekre épít.
Live Action
Az anime élőfilmes változata, amit szerintem általában nem érdemes megnézni, mert már az is illúzióromboló, hogy japánok játszák el az európai karakterekként lerajzolt szereplőket, a hajszínről nem is beszélve (ami a mangában szőke, az náluk egy árnyalattal világosabb a sötétbarnánál :/).
Lolicon
"Lolita-complex" (Lolita-komplexus, pedofília). Az olyan mangákra, animékre és rajzokra használják, ahol kiskorú, 8-13 éves lányok szerepelnek, szexuális helyzetben. Bár a pedofília Japánban is bűncselekmény, az ilyen ábrázolások legálisak és egy 13-14 éves gyerek is vehet szexuális tartalmú újságokat, mangákat és eszközöket.
Manga
Japán képregény (bár néha bizonyos képek stílusának is ezt adják meg, japán jelentése egyszerűen: képregény), ahol nem igazán az élethűség, hanem az érzelmek kifejezése a cél. Jellemzői általában (de nem mindig) a nagy szemek, viszonylag szögletes körvonalak, lapos arcok és a chibik (aranyos, eltorzított másolatai egy karakternek, amivel egy bizonyos szituációban érzelmeket lehet kifejezni).
Mangaka
A manga írója/rajzolója. A nyugati képregényekkel ellentétben Japánban általában ugyanaz az ember tölti be mindkét szerepet.
Opening-Ending
Az Opening az anime eleje, az Ending pedig a vége. Ez általában egy dal plusz képek, stáblista, dalszöveg stb.
Otaku
Gyűjtőnév a manga rajongókra. Japánban sok esetben sértés és a túl nagy fanatizmust jelképezi, van ahol az érintettek még dícséretnek is veszik, sokszor semleges. Női megfelelője a fujoushi.
OVA
Original Video Animation. Olyan animék vagy epizódok, amelyeket nem TV-ben vagy moziban adnak le, hanem DVD-n vagy más adathordozón.
Seiyuu
Az anime karakterek szikronszínészei, annyi a különbség köztük és a nyugati szikronszínészek között, hogy ők nem névtelen művészek, hanem sokszor még a normál színészeknél is híresebbek.
Sound novel
Ez is olyan, mint a visual novel, de itt nem igazán a képek, hanem a háttérzene és a hang effektusok a lényegek, ezeket dolgozzák ki jobban és sokszor párbeszédek is vannak benne, úgy hogy nem csak a szöveg megy, hanem a szereplők szólalnak meg.
Visual novel
Ez egy anime stílusú videójáték, ahol általában megvan az alaptörténet, de a játékos választhat a lehetőségek közül, így befolyásolhatja az eseményeket. Fontosak benne a képek, amik néha még szebben is vannak kidolgozva mint egy animében.
Jellegzetességek
Bijin
Egy olyan (kizárolag nőnemű) karakter, aki csodálatos, elbűvölő látványt nyújt.
Chibi
Egy karakter kicsinyített mása; az érzelmek hangsúlyozására használják.
Dandere
Általában csöndes és visszahúzódó szereplő, aki ha kettesben marad szerelme tárgyával sokszor érdekes beszélgetések születnek.
Doushikko
Az ügyetlen, kétbalkezes lányokra használt kifejezés.
Hikkikomori
Az olyan karakterekre használt kifejezés, akik teljesen elzárkóznak a külvilágtól.
Kawaii
Aranyos, imádnivaló.
Kuudere
Ez a karakter sokszor közönyös és cinkus, néha kicsit beképzelt is, de valójában elég érzékeny vagy épp pont szerelmes.
Meganekko
A szemüveges lányokra használják, de sokszor így hívják azokat a karaktereket is akik sokat olvasnak vagy tanulnak.
Nekomimi/neko girl
A nekomimi jelentése cica fül, de sokszor használják, a neko girlel együtt, az egész macskafüllel rendelkező karakterre. A mangák és animék egyik ismertetőjegyének tartják, de igazából elég kevésben szerepel, mégis a macskalány karakter erősen része lett az anime sztereotípiáknak.
Otenba
A fiús viselkedésű vagy a fiúsan öltözködő lányokra használják.
Sailor fuku
Ez a japán iskolai egyenruha, ami a matróz ruhák elemeit viseli. Föleg középiskolás lányok viselik és sok animében látható. Általában egy blúz és szoknya vagy egyberuha matrózgallérral, rakott szoknyával, az iskola színeiben.
Shima pan
Otaku fétis. A vízszintes csíkos (általában kék-fehér) bugyi.
Tennen boke
Ez egy olyan karakter, aki nagyon szeretni való, sokat ügyetlenkedik és sokszor kerül kínos helyzetbe.
Tsundere
A tsutsun (pimasz, mogorva) és a deredere (szerelmes) szavakból tevődik össze. Ez egy olyan karakter, aki nem kedvességgel fejezi ki szerelmét, hanem durván bánik vele, megüti vagy csúnyán beszél szerelme tárgyával.
Usamimi
Nyuszi lány, szószerint nyuszifül. Hasonló a nekomimihez, csak a neko (macska) helyett az usagi (nyúl) szót használják.
Uwamezukai
Könyörgő boci szemek.
Yandere
A yandere egy aranyos és kedves karakter, aki hirtelen agresszívvá, akár pszichopatává is válhat.