| RAJZÓRÁK : III. RÉSZ, 3. LECKE: panelek, szövegbuborékok |
III. RÉSZ, 3. LECKE: panelek, szövegbuborékok
Panelek
Ahoz, hogy megrajzold a mangád, kell egy lap felosztó kockákkal (képkockák/panelek), amit kézzel vagy egyszerűbben számítógéppel készíthetsz el. Ehez természetesen tudnod kell előre, hogy hova mi jön. Ez után vázlatosan rajzold meg a karakterek helyét és a szövegbuborékokat, még szöveg nélkül. Ha ez kész, fejezd be a műved: rajzold meg a képet, esetleg színezd ki, és húzd ki a körvonalakat! A szövegbuborékokba kézzel és számítógéppel is beírhetod a szöveget, de figyelj hogy olvasható és nyelvtanilag, helyesírásilag szabályos legyen (mondom én xD) !
Szövegbuborékok:
Néhány alapvető szabály itt is van:
- mindig előre írd meg a szöveget, ez is a "forgatókönyv" része.
- vázlaton próbáld meg, hogy mekkora helyre lesz szükséged, hiszen nem akarod, hogy a kész mű tele legyen radírnyommal vagy hogy újra kelljen kezden iegy kockát hely hiányában.
- a buborék ne takarjon rajzot, különben hiába rajzoltad meg és nem látja senki.
- előre dötsd el, hogy nyugati vagy japán formátumban készíted (nyugati: balról >jobbra, fentről >lefelé/ japán: jobbról >balra, fentről > lefelé)
- érthető okokból kifolyólag: írj olvashatóan és tartsd be a helyesírási szabályokat!
Több féle szövegbuborék létezik, amit, ha máshonnan nem is, a nyugati képregényekből biztosan te is ismersz.
Az egyszerű buborék (sima szélek, kis farok a beszélő irányába); a fojtatólagos buborék ("dupla, tripla" sima buborék), ha a manodandó két külön részből áll, vagy túl hosszú ahhoz, hogy egybe beleférjen; a gondolat buborék (hullámos szélek, kis felhők (2db) a beszélő irányába); a felkiáltó buborék (sugaras szélek, nincs nyúlvány); a narrátor buborék (általában téglalap alakú, a narrátor bevezetője, hozzászólása); sima felirat (kicsi felirat, lehet a narrátor vagy egy szereplő elejtett megjegyzése). Kissé jelentéktelen, de mégis része a műnek, ha van egy kép (történet, visszaemlékezés) és előtte vagy közben a szereplő vagy a narrátor bevezetője/monológja (lásd pl. Nana 1. kötet).
| |